.ANS Dosya Uzantısı

Doğrulanmış bilgi
  • 3.0 Popülerlik
ANS dosyası hakkında bilgi
  • ANSI Text Format
  • Text Files
  • N/A

ANS dosyası nedir?

ANS dosya uzantısı, bir zamanlar BBS'lerde yaygın olarak kullanılan bir bilgisayar sanatı olan ANSI sanatı ile ilgilidir.

ASCII sanatına benzer, ancak daha büyük bir 256 harf, sayı ve simge kümesinden oluşturulmuştur - tüm kodlar IBM kod sayfası 437'de bulunur, genellikle genişletilmiş ASCII olarak adlandırılır ve MS-DOS ortamlarında kullanılır.

ANSI art ayrıca, metin terminalleri için ANSI X3.64 standardını temel alan bir MS-DOS aygıt sürücüsü olan ANSI.SYS tarafından sunulan 16 ön plan ve 8 arka plan rengiyle metni renklendiren özel ANSI kaçış dizileri içerir.

Bazı ANSI sanatçıları, genellikle ANSImations olarak adlandırılan animasyonlar oluşturmak için ANSI X3.64 içindeki imleç kontrol dizilerinden yararlanır.

.ANS dosyalarını açabilen programlar

Notepad++ Team
NotePad++ text editor
Windows
Microsoft Corporation
Windows Notepad
Windows
Windows
Mac OS
Mac OS
Apple, Inc.
TextEdit
Mac OS
The GNOME Project
gedit
Linux
Bram Moolenaar
Vim
Cross-platform

.ANS dosyası nasıl açılır?

ANS dosyasını açarken sorun yaşıyorsanız, çoğu durumda sorun yalnızca doğru uygulamanın kurulu olmamasıdır. Listeden programlardan birini seçin ve cihazınıza kurun. İşletim sistemi, ANS dosya biçimini kurulu programla otomatik olarak ilişkilendirmelidir. Değilse, ANS dosyanıza sağ tıklayın ve menüden seçin "Bununla aç" . Ardından kurulu programı seçin ve işlemi onaylayın. Artık tüm ANS dosyaları seçilen programla otomatik olarak açılmalıdır.

benzer dosyalar